עבירות נשק

מהן עבירות נשק ומה העונש שמקבלים בשל ביצוע עבירות נשק?

עבירות נשק נחשבות לעבירות חמורות, ובהתאם גם העונשים הנקובים בחוק לצד עבירות אלו – עונשים משמעותיים ומרתיעים.
בשנים האחרונות חלה עלייה בביצוע עבירות נשק, ובתי המשפט מנסים למגר את התופעה באמצעות הטלת עונשים קשים, שכן בעבירות אלו ישנה סכנה ממשית לשלם הציבור.

מהן עבירות נשק?

עבירות נשק כוללות החזקת כלי נשק שלא כדין, נשיאת נשק וסחר בנשק – כלומר: מדובר בשימושים בנשק שעלולים להזיק או לפגוע באחר, במיוחד אם הדבר נעשה ללא רשיון ולא כחלק מפעילות ביטחונית מוגדרת, ועל כן יש להתייחס אליהן בחומרה.
עבירות נשק רבות מתרחשות בקרב ארגוני פשיעה, כאשר העבריינים מעוניינים 'לחסל חשבונות', והם לא מהססים להניח מטעני חבלה, לירות במקומות הומי אדם ולבצע עבירות נוספות הקשורות בנשיאת נשק, וכתוצאה מפעולות אלו נהרגים אנשים שאין להם כל קשר לעבריינים אלו ולפעילות הפלילית שהם מבצעים.

מהו  כלי נשק?

סעיף 144 מגדיר מהו כלי נשק.
כלי נשק הוא כלי שמסוגל לירות כדור, קלע, פגז, פצצה וכיו"ב, שבכוחו להמית אדם, וכולל חלק, אבזר ותחמושת של כלי זה.
בנוסף, כלי נשק הוא כלי שמסוגל לפלוט חומר שנועד להזיק לאדם, כולל חלק, אבזר ותחמושת לכלי כאמור ולרבות מכל המכיל או שמסוגל להכיל חומר כאמור – למעט מכל גז מדמיע כהגדרתו בחוק כלי היריה.
כלי נשק הוא גם: תחמושת, פצצה, רימון או כל חפץ נפיץ אחר שבכוחם להמית אדם או להזיק לו, כולל חלק של אחד מאלה.

עבירות בנשק והעונש בצידן

חוק העונשין מבחין בין מספר עבירות נשק לעניין חומרת הענישה:

  1. אדם הרוכש או אשר מחזיק נשק בלא רשות על פי דין להחזקתו, דינו – מאסר עד 7 שנים. אולם, אם מדובר בנשיאת חלקי נשק, אבזר או תחמושת – עונש המאסר הוא עד 3 שנים.
  2. אדם מייצר, מייבא או מייצא נשק או אדם שסוחר בו או עושה בו כל עסקה אחרת שיש עמה מסירת החזקה בנשק לאחר בין בתמורה ובין שלא בתמורה, בלא רשות על פי דין לעשות פעולה כאמור, דינו – מאסר עד חמש עשרה שנים.
  3. אדם שמניח בכל מקום שהוא חומר נפיץ שלא כדין, בכוונה לגרום חבלה לאחר, דינו – מאסר עד ארבע-עשרה שנים.

בתי המשפט עורכים אבחנה בין מקרה למקרה, כאשר ישנו הבדל בין עבירה של החזקת נשק בלבד לבין נשיאת נשק שלא כדין וסחר בנשק. כמו כן, כאשר בתי המשפט קובעים את העונש המתאים בצד ביצוע עבירות נשק, הם מתייחסים, בין היתר גם לסוג הנשק, למטרת אחזקתו ולסכנה אשר נבעה ממנו.

היוועצות בעו"ד פלילי

ביצוע עבירות נשק עלול להוביל לעונשי מאסר ממושכים, ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם עו"ד פלילי, אשר יש לו ידע ונסיון בנושא, כדי שיוכל לבחון את חומר הראיות, לאתר את הכשלים שנפלו בו ולנהל מו"מ עם רשויות התביעה כדי לבטל את כתב האישום או להקל באישומים וכן בעונש – במסגרת ניהול התיק בבית המשפט.

עו"ד פלילי משה אורן בעל נסיון בתחום עבירות הנשק, והוא נלחם עבור לקוחותיו כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר האפשרית בנסיבות המקרה.

שתפו:

תחומי עיסוק נוספים

פנו אלינו ליעוץ ראשוני

אלימות במשפחה

עבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב) הן עבירות נפוצות המבטאות מעשי אלימות בין בני משפחה ונחשבות לעבירות קשות במיוחד, שכן מדובר בפגיעה באנשים קרובים ובילדים שחייהם קשורים

עבירות סמים

אילו עבירות סמים קבועות בפקודת הסמים? מה העונש עליהן? האם ניתן להפחית אותו?  עבירות סמים הן מזמן לא נחלת העבריינים ה'כבדים' בלבד. כיום גם אזרחים

פשיעה חמורה

אילו עבירות מוגדרות כפשיעה חמורה? מהו העונש הצפוי בגינן? מדוע חשוב להתייעץ עם עו"ד? כאשר מדברים על פשיעה חמורה, מתכוונים לעבירות פליליות שמוגדרות כעבירות חמורות

דילוג לתוכן