פשיעה חמורה

אילו עבירות מוגדרות כפשיעה חמורה? מהו העונש הצפוי בגינן? מדוע חשוב להתייעץ עם עו"ד?

כאשר מדברים על פשיעה חמורה, מתכוונים לעבירות פליליות שמוגדרות כעבירות חמורות מאוד. לרוב מדובר בכתבי אישום, שמוגשים על בסיס חומר ראיות נרחב, שכולל תעודות חסיון, איכונים, פלטי שיחות ועוד.
המאבק בפשיעה חמורה במדינת ישראל מנוהל על ידי יחידות שונות שתפקידן הוא לצמצם תופעת הפשיעה החמורה הארצית, הבינלאומית והשחיתות הציבורית והמאבק בארגוני פשיעה כדי להגן על שלום הציבור וביטחונו.

היכן נדונות עבירות פשיעה חמורה?

תיקים של פשיעה חמורה נדונים לרוב בבית המשפט המחוזי, לפעמים אף בהרכב של שלושה שופטים (למשל, בעבירות אונס או רצח).
לרוב מוגשות בתיקים אלו בקשות למעצר הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו.

דוגמאות לעבירות שמוגדרות כ"פשיעה חמורה"

רצח – עבירת הרצח היא העבירה החמורה ביותר שקבועה בחוק העונשין, שכן מדובר במעשה חמור מאוד, של נטילת חייו של אדם שלא כדין, בכוונה תחילה.
עבירות רצח נדונות בפני בית המשפט המחוזי. העונש על רצח הוא מאסר עולם.

הריגה – גם עבירת הריגה היא עבירת פשיעה חמורה, אך בניגוד לעבירת הרצח, כדי לגבש עבירה זו, יש צורך להוכיח יסוד גרימת מוות וכן יסוד נפשי של מודעות. אין צורך להוכיח כוונה תחילה. העונש על עבירת הריגה עומד על 20 שנות מאסר. גם עבירת הריגה, נדונה בפני בית המשפט המחוזי.

הלבנת הון – עבירה של הלבנת הון, כלומר: נטילת כספים שמקורם בעבירה פלילית והעברתם אל השוק החופשי באמצעות הסוואה, מוגדרת כעבירה של פשיעה חמורה. העונש על עבירה של הלבנת הון נע בסביבות 10 שנים, ובמקרים פחות חמורים, העונש נמוך יותר.

אינוס – מדובר בעבירת המין החמורה ביותר שקיימת בחוק העונשין. אונס הוא בעילה של אשה, ללא הסכמתה המודעת והחופשית. העונש על עבירת אונס, עומד על 16 שנות מאסר. יש לציין, כי בנסיבות מחמירות, כאשר האונס נעשה בצוותא על ידי מספר מבצעים או תוך שימוש באלימות קשה או שימוש בנשק חם או קר, העונש יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. כתבי אישום בשל עבירת אונס, נדונים בפני בית המשפט המחוזי.

עבירות נשק – עבירות נשק נחשבות לעבירות חמורות. החוק מבחין בין זוגים שונים של עבירות נשק, כאשר העונש על ייצוא, ייבוא, ייצור או סחר בנשק עומד על 15 שנות מאסר. 

שוד – מדובר בלקיחת נכס או הנאה אחרת, תוך איום בשימוש באלימות או תוך שימוש באלימות. העונש על עבירת השוד עומד על 14 שנות מאסר. אם השוד נעשה תוך שימוש באלימות או בנשק חם, העונש עומד על 20 שנות מאסר.

התנהלות בעבירות פשיעה חמורה

בתיקי פשיעה חמורה המאשימה היא המדינה באמצעות הפרקליטות. בתיקים אלו, המדינה עותרת לרוב לעונש של מאסר ממושך בפועל. זאת, בשל חומרת העבירות.
על כן, אם נעצרתם בשל פשיעה חמורה, יש לפנות בהקדם לעו"ד פלילי, אשר יש לו נסיון בהתמודדות עם עבירות מסוג זה, כדי שיוכל לייעץ לכם עוד לפני שתמסרו את גרסתכם הראשונית.
ייעוץ מקצועי כבר בשלבים הראשונים יכול להשפיע על גורל התיק הפלילי בהמשך.
לעו"ד משה אורן נסיון רב בתיקי פשיעה חמורה, כולל עבירות רצח, עבירות סמים, עבירות נשק ותיקים שעסקו במשפחות פשע מהידועות בישראל.
פנו לעו"ד משה אורן כדי לקבל ייעוץ לגבי זכויותיכם והאפשרויות העומדות בפניכם.

שתפו:

תחומי עיסוק נוספים

פנו אלינו ליעוץ ראשוני

אלימות במשפחה

עבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב) הן עבירות נפוצות המבטאות מעשי אלימות בין בני משפחה ונחשבות לעבירות קשות במיוחד, שכן מדובר בפגיעה באנשים קרובים ובילדים שחייהם קשורים

עבירות נשק

מהן עבירות נשק ומה העונש שמקבלים בשל ביצוע עבירות נשק? עבירות נשק נחשבות לעבירות חמורות, ובהתאם גם העונשים הנקובים בחוק לצד עבירות אלו – עונשים

עבירות סמים

אילו עבירות סמים קבועות בפקודת הסמים? מה העונש עליהן? האם ניתן להפחית אותו?  עבירות סמים הן מזמן לא נחלת העבריינים ה'כבדים' בלבד. כיום גם אזרחים

דילוג לתוכן